lekarz medycyny pracy

Jakie posiada obowiązki lekarz medycyny pracy Poznań – o czym warto wiedzieć

Lekarz medycyny pracy Poznań jest specjalistą zajmującym się badaniami profilaktycznymi i okresowymi pracowników. Podejmuje on szereg działań, które maja zapobiec zarówno wypadkom w pracy a także sprawdzeniu stanu zdrowia pracownika i określenie czy jest on kompetentny i zdolny do wykonywania pracy.

 

Lekarz medycyny pracy od ręki – na czym polegają badania okresowe?

Badania okresowe to badania, które musi zlecić każdy pracodawca w cyklicznym odstępie czasu, dla swoich pracowników. Są one wykonywane na koszt pracodawcy i służą profilaktyce zdrowotnej każdej osoby wykonującej dany zawód.

Lekarz medycyny pracy ma obowiązek ocenić czy nie ma żadnych przeciwskazań w przypadku danego pracownika do wykonywania obowiązków służbowych na danym stanowisku. Badania takie musi wykonywać każdy pracownik, który został zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Lekarz medycyny pracy Poznań przyjmuje pacjentów, którzy wcześniej zostali skierowani na badania z zakładu pracy, które także ponosi koszty takiego badania.

W sytuacji, gdy pracownik nie posiada aktualnych badań lekarskich lub nie zgłasza się do lekarza medycyny pracy, pracodawca ma obowiązek nie dopuścić takiej osoby do pracy według zapisów w Kodeksie pracy a w szczególności artykułu 229.

To jak często będą wykonywane badania okresowe zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jednocześnie lekarz medycyny pracy Poznań wyznaczy termin następnych badań okresowych na które pracownik musi się zgłosić.

Lekarz medycyny pracy od ręki Poznań – kiedy należy się zgłosić?

Badania okresowe pracownik powinien wykonać w ramach trwającej pracy, a więc pracodawca ma obowiązek zezwolić pracownikowi na udanie się na takie badania. Może jednak okazać się, ze pracownik niema takiej możliwości wtedy na badania musi zgłosić się po godzinach pracy. za czas wykonywanych badań pracownikowi należy się takie samo wynagrodzenie jak w przypadku spędzenia tego czasu w pracy. Sprawdź ofertę na stronie: Neomedica.pl/lekarz-medycyny-pracy-Poznań

 

Badania okresowe wykonuje się w zależności od wykonywanego zawodu, o czym już wspomniano wyżej. Jednak nie powinni one przekraczać maksymalnie 5 lat. Nie są to badania skomplikowane. Lekarz medycy pracy sprawdzi poprzez najprostsze badania zlecone i fizykalne czy pracownik nadal może bezpiecznie wykonywać swój zawód.